Už niekoľko rokov sa rozrastá sieť denných stacionárov pre seniorov aj na Slovensku. Ten v Toryse, okres Sabinov, bol otvorený začiatkom roku 2016 pod hlavičkou neziskovej organizácie INTERsen n. o..
Pri jeho vzniku sa nemalou mierou angažovala aj samotná obec Torysa a jej starosta, Ing. Jozef Stedina. „Denný stacionár a služby v ňom obec vníma v danom uponáhľanom čase ako nutnosť pre zabezpečenie starších a nezaopatrených občanov. Dôvodom všetkého sú malé možnosti získania práce na trhu v danom regióne, a preto starší ľudia sú odkázaní na samostatnosť. Sme radi, že naša obec bola úspešná v uchádzaní sa o zriadenie denného stacionára cestou neziskovej organizácie,“ približuje starosta a pokračuje: „Obec poskytla priestory, bola nápomocná pri administratívnej činnosti, materiálno – technickej vybavenosti a v súčasnej dobe má vybudovanú veľmi dobrú spoluprácu s neziskovou organizáciou, ktorá túto službu zastrešuje v prospech občanov obce Torysa a okolitých obcí.“ Stacionár sa teda stretol s pozitívnym prijatím zo strany starostu obce, poslancov zastupiteľstva aj samotných obyvateľov.
Vyrábajú aj „maščadla“ a hrajú žolíka
V stacionári sú ponúkané klientom verejnoprospešné služby rôzneho druhu. Denný program v tomto zariadení významne pomáha jeho klientom pri udržiavaní mentálnych a fyzických schopností, zároveň podporuje ich psychickú pohodu a napomáha k ich zmysluplnému začleneniu sa do spoločnosti. Stacionár je akousi oázou pokoja a prináša klientom istotu a bezpečie, aké by sami doma len ťažko zažili. Funguje v pracovných dňoch od 7. do 16:30 hodiny. Na klientov tu čaká množstvo zaujímavých tvorivých činností a terapií. Okrem toho zabezpečujú v stacionári odborné poradenstvo, stravovanie či priestor na odpočinok. A v čom vidí podstatný význam takýchto typov zariadení koordinátorka denného stacionára v Toryse Mária Kallová? „Ľudia s akýmkoľvek handicapom potrebujú spoločenstvo. Keď už ostanú sami, z rôznych dôvodov vyvstáva potreba spoločenstva, ktoré dáva nový životný rozmer. Takéto zariadenia teda vytvárajú priestor, kde sa môžu ľudia stretnúť, navzájom sa obohatiť a byť užitočnými, či už jeden pre druhého, ale aj pre seba či menšiu komunitu ľudí,“ vysvetľuje. Prvé stretnutia klientov v stacionári sa niesli väčšinou v duchu vzájomných rozhovorov a spomienok, popretkávaných spoločenskými hrami typu – Človeče, nehnevaj sa, pexeso, dáma či žolík. Dokonca už zorganizovali „Žolíkové derby“. V centre si radi zaspievajú, spoločne žartujú, lúštia tajničky a osemsmerovky. Zaujímajú sa tiež o dianie doma i vo svete prostredníctvom čítania dennej tlače a neustále spomínajú na staré časy. „Najnovšie sme sa pustili do papierového pletenia, čo zaujalo ozaj všetkých klientov,“ prezrádza Kallová. Postupne zaradzujú do denného programu aj tradičné pracovné činnosti, ktoré klienti už dávno ovládajú. Napr. páranie peria, výroba husacích pierok / po našom „maščadla“ /, výroba kobercov, tradičné pletenie košíkov a podobne. V stacionári počítajú do budúcna aj s pomocou dobrovoľníkov.
Ponúkajú klientom duchovnú službu
Jednou zo služieb, ktorá sa ponúka seniorom, je riešenie ich možnej nepriaznivej situácie po dovŕšení dôchodku. V stacionári nezabúdajú ani na zveľaďovanie duchovného života seniorov. Pravidelne ich tu navštevuje miestny kňaz otec Ján Sedlák a vysluhuje im pomazanie chorých, sviatosť zmierenia a sväté prijímanie. „Najväčším zážitkom pre nás bola úvodná sv. omša v priestoroch stacionára. Keďže duchovný správca otec Ján Sedlák vyhlásil v rámci farských oznamov aj sv. omšu v stacionári, boli sme sami prekvapení, koľko obyvateľov obce sa jej zúčastnilo. Otec Ján veľmi pozitívne opísal úlohu stacionára, čo nás veľmi potešilo a uistilo, že robíme dobrú vec,“ hovorí Kallová. Majú v pláne aj návštevy pútnických miest a iných duchovných podujatí. Neustála formácia duchovného života má veľký význam a prispieva k vyrovnanejšiemu znášaniu ťažších chvíľ, ktoré prichádzajú s vekom. Po priblížení významu a aktivít v stacionári prichádza čas na otázku, týkajúcu sa toho, čo prináša práca so seniormi. „Veľmi ma teší, keď klienti ráno prídu, keď sami vyjadria spokojnosť s využitým časom v stacionári, keď sa smejú, vzájomne si pomáhajú, a keď sa zaujímajú jeden o druhého, o život v dedine a veľmi ma teší ich vďačnosť,“ odpovedá Kallová. Je pre ňu veľkým darom poznávať u klientov pokoru, trpezlivosť, múdrosť, láskavosť a vďačnosť.
Pohľad do budúcnosti
A čo plánujú v stacionári do budúcnosti? „Obec plánuje rozšíriť kapacitu obsadenosti denného stacionára s väčšou možnosťou poskytovania sociálnych služieb pre seniorov v momentálne rozostavanom zariadení polyfunkčného objektu. Totiž stacionár má svoje neustále opodstatnenie pre seniorov, ktorí sú odkázaní na pomoc iných,“ uzatvára starosta Ing. Jozef Stedina.
Na záver zaželajme klientom tohto stacionára, aby sa tu cítili vždy príjemne a plnohodnotne rozvíjali vzájomné medziľudské vzťahy. Zamestnancom zas poprajme mnoho úspechov v ich veľmi potrebnej, no neľahkej práci.